آفتاب ‌سوختگی درخت و راهکار مقابله با آن

آفتاب سوختگی درخت

آفتاب ‌سوختگی درخت

قسمتی از تنه درخت که رو به جنوب یا جنوب غرب قرار دارد ممکن است پوست آن کنده شود. همچنین ممکن است شاخه های آن به خاطر آفتاب سوختگی درخت از بین برود. این مشکل در اواخر زمستان و اوایل بهار بسیار شایع و شدید است و در این زمان از سال بیشتر اتفاق می‌افتند.

قسمتی از درخت که پوست آن کنده شده گرم می شود و سلول های آن به خاطر آفتاب بعد از ظهر سفت و سخت می شود. افت دما بعد از غروب آفتاب سلول های درخت و پوست درخت را از بین می برد. این اتفاق در درخت هایی با پوست طیف بیشتر دیده می شود. برای نمونه می توان از درخت سیب، افرا و زبان گنجشک نام برد. درختانی که پوسته تیره دارند مانند گیلاس و درختان جوان با پوسته نازک هم در برابر این موضوع آسیب پذیر هستند. بوته ها و درختان همیشه سبز به ندرت دچار این مشکل می شوند.

راهکارهای مقابله با آفتاب سوختگی درخت

برای کاهش اثر آفتاب سوختگی درخت چندین روش وجود دارد. یکی از آنها این است که به اصطلاح برای درخت کاغذپیچ کنیم. در ماه هایی که درخت استعداد آفتاب سوختگی درخت دارد می توانیم از کاغذ ضخیم و کلفت استفاده کنیم و دور درخت بپیچیم. این کار باعث می شود نور آفتاب بازتاب داده شود و حرارت اضافی به درخت نرسد و درخت گرمای زیادی جذب نکند و درخت سالم بماند. شکل زیر را ببینید.

آفتاب سوختگی درخت

این کار باعث می شود که دست جوندگان از درخت دور بماند. یادتان باشد که در اواسط بهار این کاغذها را بردارید . همچنین لاتکس نقاشی سفید هم می تواند نور خورشید را بازتاب دهد و در برابر تغییرات سریع مقاومت درخت را بالا ببرد. به جای این که چیزی دور درخت بپیچید می‌توانید از خاک تا زیر شاخه ها را رنگ کنید. هدف از کاغذ پیچ کردن درخت این نیست که آن را گرم نگه داریم بلکه کاملا برعکس، قصد ما خنک نگه داشتن آن است. بوته های همیشه سبز که دورتادور درختان کاشته می‌شوند می توانند باعث شوند درخت در طول زمستان در سایه قرار گیرد و از آفتاب سوختگی نجات یابد.

آبیاری مناسب برای مقابله با آفتاب سوختگی درخت آبیاری عمیق است. در این ویدئو با این روش بیشتر آشنا شوید

برای دیدن ویدئوهای آموزشی در زمینه نگهداری ابزارآلات کشاورزی به این لینک بروید.

ما را در یوتوب نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *